Montowanie układów elektronicznych na dwa sposoby

tagi: hobby, rozrywka, czas wolny


Zdjęcia naszego reportera
hobby rozrywka czas wolny

Montowanie układów elektronicznych i w ogóle cały montaż elektroniki to zadanie trudne, ponieważ przede wszystkim jest bardzo precyzyjne. Wymaga więc bardzo dużej wiedzy technicznej oraz sprawności manualnej, jeśli jest wykonywany ręcznie.

Czym jest montaż przewlekany, powierzchniowy i czym są elementy SMD?

O montażu przewlekanym słów kilka

Montaż przewlekany inaczej THT ,czyli z języka angielskiego Through-Hole Technology, nie jest niczym innym jak specyficznym rodzajem montowania podzespołów elektronicznych, które umieszcza się na tak zwanej płytce obwodu drukowanego, czyli PCB - Printed Circuit Board. Elementy elektroniczne, które montuje się w sposób przewlekany, posiadają specjalne druty. Są to wyprowadzenia, które podczas montażu elektroniki przewleka się przez otwory w płytkach. A następnie przylutowuje się do ścieżek przewodzących, jakie znajdują się po przeciwległej stronie płytki. Montaż przewlekany można wykonać ręcznie lub przy pomocy specjalnych urządzeń, czyli automatycznie.

O montażu powierzchniowym słów kilka

Montaż powierzchniowy, czyli SMT - z języka angielskiego Surface Mount Technology, to kolejny sposób montowania podzespołów elektronicznych, czyli jest to montaż elementów SMD. Te elementy również umieszcza się na płytce obwodu drukowanego. Taki montaż przeprowadza się automatycznie w dwóch etapach. Na płytkę nanosi się krople kleju, za pomocą którego przyklejane są elementy elektroniczne SMD. Następną czynnością jest utwardzenie kleju. Odbywa się to przy wykorzystaniu strumienia gorącego powietrza. Kolejny krok to połączenie końcówek lutowniczych ze ścieżkami przewodzącymi - lutowanie rozpływowe lub na fali. Elementy SMD to więc nic innego, jak miniaturowe tranzystory, a także oporniki oraz kondensatory i układy scalone, które montuje się w sposób powierzchniowy. Wszystkie te elementy mają wiele cech wspólnych. Muszą być miniaturowe i mieć płaską obudowę. Ich cechą szczególną są odpowiedniej wielkości końcówki lutownicze, które mają postać kołnierzy. Te kołnierze obejmują całą obudowę elementu.

Zobacz także:

Dodany przez Sylwia Lisicka, w dniu 24-05-2018

Więcej na ten temat

rss icon Polacy kochają zakupy na kredyt

Polacy uwielbiają zakupy, nawet jeśli trzeba je sfinansować kredytem, a wyprzedaże są dodatkowym impulsem do buszowania na sklepach zarówno stacjonarnych, jak internetowych.

rss icon Brexit: Polscy przedsiębiorcy nie kryją obaw

Brexit budzi niepokój wśród niemal jednej piątej polskich przedsiębiorców. Ponad 17 proc. ankietowanych przedstawicieli naszych firm był przekonana, że wyjście Wlk. Brytanii z UE będzie miało wpływ na ich działalność.

rss icon Powstaną zespoły zajmujące się regulacją cen wody

Do końca roku na regionalnych zarządach gospodarki wodnej powstaną nowe zespoły fachowców, którzy będą wykonywali zadania związane z regulacją cen wody - zapowiedział PAP wiceminister środowiska Mariusz Gajda. na skali kraju będą oni opiniowali ok. 2,5 tys. wniosków taryfowych.